Anita Krohn Traaseth: Soovid muutusi? Võta vastutus!

 Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum vestles Norra tippjuhi Anita Krohn Traasethiga 11. novembril Kumus, kus ta pidas ettekande juhtimisest muutlikel aegadel. Loe alljärgnevast intervjuust, mida arvab Traaseth prioriteetide seadmisest ja vastutuse võtmisest naise, lapsevanema, juhi ja alluvana.

                                                                                                                                                                                 Traaseth

Inspireeriv Norra tippjuht Anita Krohn Traaseth on Innovation Norway juht, kelle põhilisteks tegevusvaldkondadeks on innovatsioon, digitaliseerimine ja järgmise põlvkonna juhtimine. Teda on muuhulgas pärjatud tiitlitega “Top 20 Women in Business in Northern Europe”, “Top 50 Most Inspiring Women in European Tech” ja “Best Female Leader in the IT Industry”. Traasethi 2014. aastal ilmunud  raamat ”Good Enough for the Bastards’’ muutus Norras koheselt menukiks; suurt populaarsust kogunud isikliku blogi kirjutamise eest omistati talle Social Media Personality of the Year Award’i. Kõige selle kõrval on Anita ka kolme lapse ema.

Olete suure organisatsiooni tegevjuht ja kolme lapse ema. Kuidas oma töö- ja pereelu tasakaalus hoiate?
Esiteks peab omale targalt partnerit valima! Kui naine soovib teha karjääri, peab ka partner tema tööalaseid püüdlusi toetama ja mõistma, et professionaalne areng ei ole ainult meeste pärusmaa. Perekonnas on oluline teineteisega suhelda. Kui võtsin vastu pakkumise asuda tööle Innovation Norway´s, leppisime perega kokku, et minu tulevaste tööalaste reiside tõttu peavad isa ja lapsed tegema palju otsuseid iseseisvalt. Usun, et isad vastutavad võrdselt emadega selle eest, kas lapsed on söönud ja kuidas nad riides on. Minu hinnangul ei pea ema kõike lastega seonduvat üksi kontrollima.
Tähtis on ka iseendaga tööd teha ja osata aeg-ajalt puhata! On palju asju, mida ma ei tee, sest ma ei pea neid esmatähtsaks – näiteks ei tee ma kodus olles iga päev süüa ja mu kodu ei ole alati ideaalses korras. Kui on käsil korraga palju asju, on prioriteetide seadmine ülioluline.

Kas järgite kontrolli ära andmise põhimõtet ka töösuhetes?
Meil on Innovation Norway´s käed-jalad tööd täis, nustõttu tuleb ka töösuhetes mõista, et juhina ei pea ja ei saagi kõike üksi kontrollida. Tuleb õppida kolleegidega koostööd tegema ja usaldama, et igaüks saab oma töölõiguga ise hakkama. Kolleegide usaldamine võimaldab neile anda ka rohkem vabadust.

Mis kasu saab sellest organisatsioon?
Oma piiride mittetundmine, ületöötamine ja ebapiisav puhkus viib läbipõlemiseni ja selle all kannatab töötaja produktiivsus. Seetõttu leian, et on tähtis julgustada töötajaid oma heaolu eest isiklikult vastutama. Igaüks peab teadma oma piire ja tajuma, millal ta vajab puhkust. Kui kiirematel aegadel antakse  endast parim ja töötatakse üle, tuleb vastukaaluks otsida võimalusi taastumiseks. Mõni puhkab süüa tehes, teine jälle suusatades. Eks inimesed ongi erinevad ja igaüks valib sobivaima võimaluse lõõgastumiseks ise. Töötaja ja ka juhina tuleks lasta lahti vajadusest pidevalt kõike perfektselt teha.
Minu õe ettevõttes võimaldatakse töötajatel aega maha võtta n-ö pidžaamapäevadega: kolm päeva aastas ei pea töötajal olema vabandust tööle mitte tulemiseks ja ta saab teha, mida soovib: minna kinno, SPAsse või lugeda kodus raamatut.

Kuidas ärgitate töötajaid ise enda eest vastutust võtma?
Olen neis asjus küllaltki nõudlik. Kui kolleeg tuleb minu juurde väsimust kurtma, küsin kõigepealt, kuidas on ta ise oma piire järginud? Seejärel kaalume erinevaid lahendusi, näiteks ülesannete ümberjagamist. Kuid sageli juhtub see, et oma väsimuses hakatakse süüdistama ülemusi ja kolleege. Sellisest mõtteviisist tuleb üle saada. Mina leian, et igaüks peabki võtma vastutuse iseenda ja oma valikute eest!  Töötama peab veel võib-olla järgmised 40 aastat ja seetõttu on töö-, pere- ja eraelu vahelise tasakaalu leidmine ülioluline.

Kas vastutustundlikkuse ja jätkusuutlikkuse teemad on Innovation Norway jaoks aktuaalsed?
Innovation Norway jaoks on vastutustundlikkuse teemad olulised juba seetõttu, et oleme riigi valitsemisalas ja tegutseme maksumaksja jõul. Meil on organisatsioonis mitmeid inimesi, kes selle teemaga tegelevad. Paneme just praegu kokku uut strateegiat, milles otsime uusi võimalusi oma organisatsioonis vastutustundlikkuse kaardistamiseks. Hetkel pöörame näiteks suurt tähelepanu korruptsiooniga seonduvatele teemadele. Lisaks kuulub meil personalijuht tippjuhtkonna hulka, sest personaliga seonduv on meie organisatsioonis osa laiemast strateegiast. Meie töötajad on meile olulised ja teame, et neist sõltub meie organisatsiooni käekäik. Vastutustundlikkuse puhul usun seda, et kõik algab juhtkonnast, mistõttu rõhutan meie vastutustundlikke väärtusi alati ka oma presentatsioonides. 

Milliseid nõuandeid annaksite tulevastele juhtidele?
Oma karjääri alguses arvasin tihti, et ülemused eksivad ja teevad valesid otsuseid. Õige pea sain aga aru, et mul on kaks võimalust: kas muutuda samuti üheks virisejaks või hakata ise juhtima. Minu sõnum on, et kui tahad tõesti midagi muuta, siis julge võtta ka vastutus. Võttes näiteks tegevjuhi rolli saad mandaadi reaalselt asju mõjutada ja muuta. Pole mõtet oodata, et teised seda sinu eest teeksid.

 

Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.

Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy