Haapsalu uus kunstmuru jalgpalliväljak on esimene maailmas, mis renoveeriti jätkusuutlikkuse ja ringmajanduse põhimõtetel

Tallinn 27.08.2018

25 aastat üle Euroopa jalgpalliväljakuid rajanud Eesti ettevõte Advanced Sports Installations Europe AS ehitas kasutusrendi põhimõttel uue kunstmuru jalgpalliväljaku Haapsalu linnastaadionile. Projekti märksõnadeks on kohusetundlik ja keskkonnasõbralik lähenemine spordiväljaku ehitamisse.

Haapsalu linnastaadion vajas renoveerimist ning linna sporditaristu haldaja otsustas minna seda teed, et ei osteta kallist kunstmurukatet koos täitematerjalidega, vaid renditakse see. Väljaku uuendamise hanke võitis 2017 Aasta Keskkonnasõbralikuks Ettevõtteks kuulutatud Advanced Sports Installations Europe AS (ASIE), kes eemaldas 5265-ruutmeetriselt väljakult vana kunstmuru ja paigaldas seejärel uue katte.

Esile tõstmist väärib Haapsalu Linna Spordibaaside OÜ kohusetundlik ja keskkonnasõbralik lähenemine väljaku renoveerimisse. Hanke üheks tingimuseks oli vana väljaku materjalide (rohkem 150 tonni plastikut, liiva ja kummigraanulit) taaskasutamine või ümbertöötlemine. Põletamine ja ladustamine olid keelatud, kusjuures 90% kunstmuruväljakutest viiakse Euroopa Liidus prügilasse. Ühe väljaku transpordiks läheb vaja üle 10 raskeveoki, mis tähendab sageli pikkade vahemaade tõttu ülisuurt CO2 stressi keskkonnale.

Advanced Sports Installations Europe ASi (ASIE) on teadaolevalt ainus ettevõte Euroopas, kes pakub kunstmuru spordiväljakuid kasutusrendi põhimõttel. Maailmas ainulaadse kunstmuru taaskasutustehnoloogia Arena välja töötanud ASIE pälvis 2018 aastal Vastutustundliku Ettevõtluse Hõbetaseme Märgis, millega tunnustatakse ettevõtteid, kes peavad oluliseks oma tegevuse mõju ühiskonnale ning teevad jõupingutusi negatiivse mõju vähendamiseks ja positiivse suurendamiseks.

Arena kontseptsioon võimaldab taaskäidelda kõik materjalid. ASIE üheks väärtuseks on kohusetundlik ja jätkusuutlik suhtumine keskkonda lähtudes ringmajanduse põhimõtetest – kunstmuruväljakute materjale on võimalik taaskasutada ning sellega ära hoida suure koguse uute materjalide tootmine ning kohapeal toimuva käitlemisprotsessiga vähendada kuni 90% tekkiva CO2 saaste kogust.

Ettevõtte omaniku Raul Lättemägi sõnul anti maailmas ainulaadne projekt Haapsalu jalgpallurite kasutusse rendi põhimõttel, mis on sarnane sõidukite soetamisel või kallite seadmete hankimisel valdavaks muutunud kasutusrendiga. “See säästab jalgpalliklubi või omavalitsust vajadusest käia uue väljaku eest välja kopsakas rahasumma ning tegeleda ise väljaku hooldusega,” selgitas Lättemägi. “Igakuised rendimaksed on ühtlaselt jaotatud kogu lepinguperioodi peale ning need sisaldavad ka regulaarset väljaku hooldust kaasaegse tehnikaga. Samuti hõlmab kuutasu muru hilisemat utiliseerimist, mis ei ole sugugi odav – täismõõtudes (7200 m2) jalgpalliväljaku puhul on vaja ümber töödelda 250-300 tonni erinevaid materjale.”

Advanced Sports Installations Europe AS on Euroopa üks juhtivaid kunstmuruväljakute rajajaid ning hooldajaid. 1992. aastal tegevust alustanud ettevõte põhineb täielikult Eesti kapitalil ning on 25 aastaga rajanud rohkem kui 1200 jalgpalliväljakut Euroopas. Ettevõte on kahel korral saanud innovatsioonitoetust Euroopa Liidu programmist Horisont 2020.  Lisainfo veebilehelt http://5gsport.ee ja http://sportsinstallations.com

 

Lisainfo:

Raul Lättemägi
Advanced Sports Installations Europe AS

Telefon 52 65 290
E-post raul@sportsinstallations.com

www.sportsinstallations.com

Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.

Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy