Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum – Häkatonis on kaotajad need, kes ei osale

(vasakult) Kristina Seema, Omnivast ja Kristi Suup Uuskasutuskeskusest
Fotol (vasakult) Kristina Seema, Omniva vastutustundlikkuse juht ning Kristi Suup, Uuskasutuskeskuse sorteerimiskeskuse juhataja

Uurisime, mida koges Omniva vastutustundlikkuse juht Kristina Seema häkatonil, kus testiti ettevõtete innovaatilisi ideid. Loe Kristina tagasisidet oma kogemusest.

 

Kristina: Omniva tiim osales TalTechi poolt korraldatud ringmajanduse häkatonil. Olime üks neljast ettevõttest, kes idee tudengitele ja teistele huvilistele üles seadis. Milline oli meie kogemus?

Mis oli eesmärk ja mida ootasime?

 

Osalemise kutse tuli Vastutustundlike Ettevõtete Foorumilt ja äratas kohe esmapilgul huvi. Samas oli aega valmistumiseks vaid mõni nädal ja tekitas mõtteid, kas ikka jõuame ettevalmistustega valmis. Muidugi pakkus mulle huvi ka ürituse vorm iseenesest. Häkatoni formaadist olin kuulnud, kuid otseselt mitte kunagi kokku puutunud.

Panime tiimis pead kokku ja kirjutasime kokku ülesande probleemi püstituse. See ei olnud suvaline ettejuhtuv ülesanne, vaid praktiline murekoht, millele lahenduse leidmine oma järge ootas. Jah, just probleem päris elust on see, mis häkatonile oodatud oli. Häkatonil osalevatel üliõpilastel on lennukad ideed ja vajalikud teadmised, kuid sageli on puudu just see praktiline ülesanne, mida lahendada oleks tarvis. Olles logistikamaailmas kõrvuni sees, jagub meil innovatsiooni tarvis materjali küllaga.

Igas sõnastatud probleemis peitub võimalus

 

Sõnastasime probleemi detailselt. Kirjeldasime probleemi ja oodatavat lõpptulemust, teadmata, kuidas selleni jõuda.

Õigupoolest oli meil probleeme isegi kaks: esiteks, mida teha plastikribadega, mida kasutatakse meile saabuvate ajalehe- ajakirjapakkide kinnitamiseks logistilises protsessis. Hetkel kogutakse ribad eraldi konteineritesse ja antakse üle prügifirmale. Teiseks otsisime klientidele taaskasutatava pakendi lahendust. Ülesanne saadetud, astusin minu jaoks taas tundmatusse vette. Mis on pitch ja kuidas tiim valitakse, kas saame kindlad olla, et meie idee läheb töösse?

„Ei, me ei saa olla kindlad, et teie idee valitakse,“ sain vastuseks korraldajatelt.

“Kui idee on atraktiivne ja käivitab inimesi, siis osalejad tulevad ise su juurde ning annavad tiimi nimed kirja“. Mis siis ikka – jään parimat lootma.

Hurraa, saime enda tiimi!

 

Kokku esitati häkatonil 19 ideed, reaalselt läks töösse neist 8. Meie idee valiti välja ja saime oma tiimi kaks üliõpilast Brasiiliast, üks praktiseeriv disainer Slovakkiast ja üks Eesti ettevõtte keskastme juht ning veel kaks vabatahtlikku, kes poolel häkatonil siiski otsustasid erinevatel põhjustel osalemisest loobuda. Põhituumik: 4 inimest, kes pühendasid 48 tundi oma elust, et lahendada meie seatud ülesannet.

Mektory teadus- ja innovatsioonikeskus oli sel nädalavahetusel lennukatest mõtetest ärev. Euroopa Regionaalarengu Programmi poolt rahastatud sündmuse raames toimunud häkatonil osales kokku pea 100 inimest.

Peale meeskondade moodustamist sai iga töörühm valida ruumi, kus tööd alustada. Mektory poolt oli korraldatud terveks nädalavahetuseks igal hetkel abivalmis vabatahtlikud ja kõik muu eluks vajalik: söök- jook ning vaikne ruum neile, kes ajude ragistamiseseks tahtsid energiat koguda. Terve nädalavahetuse jooksul õnnestus tiimidel enda tööd kolmel korral mentoritele presenteerida, kes aitasid tudengitel jõuda reaalsete ärimudeliteni.

Mida võitsime?

 

Osalesin häkatonil mentorina ja nõustasin meeskonda, kes valis meie esitatud ülesande. Enamuse oma nädalavahetusest veetsin Mektory seinte vahel ja võtsin lapsedki kaasa. Seega kujunes sellest nädalavahetusest lisaks veel tõeline kvaliteetaeg pojaga. Lisaks oli minu 14-aastane poeg sedavõrd innustunud, et lubas ka ise järgmisel korral osalema tulla. Miks mitte… noortel on palju häid mõtteid ja mängleva kergusega mõtleva nad välja uudseid ja innovaatilisi lahendusi. Kokkuvõttes arvan ma, et kogu see nädalavahetus, nõustamine ja koostöö ülikooli- üliõpilaste ja mentoritega oli minu elu parim koolitus.

Miks tasub häkatonil osaleda?

 

• Saab inspiratsiooni olemasolevate probleemide lahenemiseks uuel moel

• Kõige jaoks endal ressurssi ei jagu- sinu sõnastatud probleem võib olla seeme uuele ärimudelile

• Tulles ideega välja, annad võimaluse lahendada suuremat ühiskondlikku probleemi – on ju võimalik, et sama küsimusega vaevavad pead veel teised ettevõtted maailmas

• Osalemine aitab ettevõttel panustada ühiskonda ja lisaks tuua organisatsiooni innovatsiooni

• Häkatonil osalemine õpetab selgeks ka häkatoni formaadi ja on kui koolituse eest. Miks mitte ka enda ettevõttes midagi sarnast korraldada

• Lisab motivatsiooni, sest sageli unustame argises tööelus enda kompetentsid ja teadmised ning oskused, sest me oleme harjunud, et teame, kuidas asju tehakse. Kuid üliõpilane Brasiiliast peab seda alles õppima

• Äratab leiutaja sinus endas ja ehk saadud inspiratsiooniga aitab ka igapäevases tööelus ülesannetesse veidi loovamalt suhtuda

• Kontaktid ja suhted, mida lood kasvatavad sinu isiklikku kontaktivõrgustikku ja tehes koostööd ja panustades enda kompetentsi annad võimaluse ka uute ja innovaatiliste lahenduste tekkeks

Häkatoni ei tehta lihtsalt häkatoni pärast

 

Ringmajanduse häkaton on toonud Omnivale tänaseks juba kaks uudset lahendust, millega töötame erinevates töörühmades edasi. Prototüübid on lahendustest valmis! Peagi saame nendega ka enda kliente rõõmustada. Häkatonist võidavad kõik, kaotavad vaid need, kes ei osale.

 

Mis on häkaton?

Häkatonil liituvad eri taustaga huvilised ja eksperdid lühiajaliselt (nt 48 tunniks) ajutisteks tiimideks, mis püüavad leida lahendusi kindlal teemal või esitatud probleemi osas. Kõigi osalejate teadmised ja kogemused on parimate lahenduste leidmisel võrdselt olulised, probleemi püstitajal ei  pruugi juhtivat rolli olla, vaid tema ülesanne seisneb taustainfo jagamises. Häktoni algul toimub  projektide ideede tutvustus (pitching) ja seejärel moodustatakse tiimid. Tiimitöö algul lepitakse kokku ülesanded, rollid ja tegevuskava. Algul toimub ajurünnak – otsitakse esmast lahendust probleemile ning mõeldakse, kuidas seda piiratud aja jooksul parimal viisil teostada. Tiimid annavad häkatoni jooksul žüriile aru töö edenemisest ja saavad  küsida mentorite nõu.  Ürituse lõpuosas toimuvad lahenduste (ka prototüüpide) lõplikud esitlused, neile antakse tagasisidet ja parimatele auhinnad.

 

Kristina Seema

Omniva vastutustundlikkuse juht

Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.

Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy