KAS VÄIKESTEL KESKKONNATEGUDEL ON MÕTET?

Järg Vastutusundliku Ettevõtluse Gala 2019 esitlusele

Kadi Kenk

Asjaolu, et selline küsimus tõstatub, näitab juba, et liigume õiges suunas. Keegi ju ei kahtle, et väikestel heategudel poleks mõtet. Ettevõtluses mõistetakse juba küllalt hästi, et keskkonnateadlik käitumine ei ole heategevus vaid ettevõtte põhitegevuse osa. Seega, kui me teeme väikeseid tegusid, siis me kas oleme ise väga väikesed või ei ole meie tegevus piisav. Kui see kedagi lohutab, siis see viimane on ilmselt tõsi 99% maailma ettevõtete kohta. Asjaolu, et me veel ei tee piisavalt, ei tohiks kedagi tagasi hoida väiketest asjadest alustamisega.

Väikestel sammudel on absoluutselt mõtet, sest kuidas me muidu jõuame üldse kuhugi. Visioon olgu suur, aga teekond sinna koosneb ikka sammudest, ikka üks teise järel. Iga sammuga saame me targemaks, osavamaks ning meie väikeste heade tegude mõju aina kuhjub. Pane tähele, eesmärk peaks olema ikka edasi liikuda, rohkem teha, oma positiivset mõju kasvatada. Vastasel juhul on tegu sellega, mis ilmselt pealkirja lugedes sul mõttesse tuli – rohepesu. Rohepesu tähendab seda, et sinu väikesed teod on üksikud, suvalised. Need ei näita, et sa hoolid ja nende mõju on igas suhtes ja igal aegjoonel liiga väike, et väärida äramärkimist. Rohepesu uusim trend on vikerkaarepesu. ÜRO kestliku arengu eesmärkide presenteerimine nii, et silme eest kirju – tegusid nende tagant aga ei paista. (Lisa pilt) https://pbs.twimg.com/media/D7F0NxiW0AApUJj.jpg

Kuid mis siis on need väikesed teod, mis võiks olla inspiratsiooniks igale ettevõtjale ja juhile? Millest alustada? Hea uudis on see, et seda teab iga lugeja enda kohta tegelikult kõige paremini, sest keegi teine ei tunne sinu tööd sinust paremini! Seepärast tead sa juba lugedes, milline võiks olla alltoodud näidete vaste sinu äris. Või äkki on see hea harjutus kogu kollektiivile, selgitada välja, kus nemad võimalusi näevad? Mõistlik oleks muidugi kohe alguses ära määratleda, kus asud täna ja teha oma ettevõttes keskkonnaaudit. Kuidas sa muidu tead, kas liigud edasi või tammud paigal?

Töökoht: minek – olek – tulek

 • Paljud lapsevanemad peavad liiklusesse sukelduma kõige tihedamal tunnil, et viia-tuua lapsi lasteaeda-kooli-trenni. Paindlikum töögraafik võimaldab vähem istuda ummikus ja kingib töötajale kvaliteetaega nii tööl kui pereelus.
 • Toeta töötajate sõidujagamist. Kes teab, äkki saavad mõned koosolekudki tee peal peetud.
 • Tee võimalikuks tööletulek rattaga. See ei tähenda ainult turvalist rattaparklat vaid ka võimalust pesta ja riideid vahetada.
 • Ja kui see on võimalik, tee kodukontori päevi.
 • Me oleme juba ammu jõudnud sinna, et prindime vaid vajalikku. Aga kas ka kahepoolselt ja millisele paberile? Kas sama väärtust kannab ka su ettevõtte visiitkaart? Loodussõbralikust materjalist ja värvidega saab endale kena kaardi näiteks Ecoprindist.
 • Kas iga välismaise koosoleku jaoks on vaja kohale lennata? Näost-näkku kohtumised on absoluutselt väärtuslikud, aga jooksvate tööasjade ajamiseks on viimane aeg ära õppida üle võrgu töötamine. See ei tule kõigil hõlpsalt, mõnikord tasub seda toetav koolitus ära – igal juhul kokkuvõttes soodsam.
 • Kui reisid, siis süsinikuneutraalselt. Võid oma süsinikujalajälge ise hallata, kollektiiviga vähendada või kui kuidagi ei jõua, siis toetada neid, kes seda teevad sinu eest. Kas teadsid näiteks, et üks Euroopa-sisene reis tekitab keskmiselt pool tonni CO2-e, selle neutraliseerimise hind algab ca kahest eurost!

Varia

 • Kas sul on töörõivad või tiimil oma vorm? Tekstiilitööstusel on väga kõrge keskkonna ja sotsiaalne jalajälg. Tee oma valikud hästi ja ära pelga kõrgemat hinda, see muudab ka vormi enda hinnalisemaks! http://media.voog.com/0000/0037/4717/photos/Reet%20Aus_BW2_logo2_huge.jpg
 • Millist kohvi juuakse sinu ettevõttes. Milliseid näkse pakute? Mida kingid partneritele? VEFi liikmete teenuste ja kaupade tarbimine on juba hea kriteerium, mille järgi valida, sest nad on tõenäoliselt ise samuti oma sammude osas tähelepanelikuimad.
 • Kui tellid toitlustuse, kas tead, mis saab ülejääkidest? Eestis toimib väga edukalt Toidupank, kes on alati valmis värske toidu abivajajateni viima. Edukat koostööd on nad näiteks teinud Carmen Catering’ga, kellel on kogemus ja valmisolek toitu päästa, kui klient selleks soovi avaldab.
 • Milline on ettevõtte jäätmekäitlussüsteem? Topeltstandardid erinevate reegltega kodus ja tööl ei toeta eestlaste niigi nigelat ringlussevõtu statistikat. Ettevõtte sisene järjekindlus ja töötajate harimine oleks kiiduväärt. Alates 2023. aastast muutub biojäätmete liigitikogumine kohustuslikuks kõigile majapidamistele ja ettevõtetele, miks mitte siis näidata oma töötajatele ka head eeskuju, mida nad saavad ka kodus rakendada. Ja kui võimalik, tuua oma hoovile oma komposter.
 • Keskkonnahoid on muidugi üllas põhjus, miks ühtegi muutust ellu kutsuda, kuid miski ei toimi paremini, kui väike rahaline müks. Seo oma töötajate boonused ja lisatasud jätkusuutlikke eesmärkide täitmisega.

 Kui enda pingutused pole piisavad

Alati ei ole vaja kõiki samme ise teha. Mõned lennufirmad näiteks pakuvad juba võiamlust lendu ostes annetada piisav summa süsinikujalajälge neutraliseerimiseks. DHL võimaldab samuti teha igal kliendil annetusi projektidesse, mis pakisaatmise jalajälge neutraliseeriks. Siiski, kui sa alustad tõepoolest algusest ja tead päris täpselt, kui keskkonnakulukas on sinu ettevõte, siis ilmselt pead ka tõdema, et lihtsam oleks endale leida mõni koostööpartner, kelle läbi süstemaatiliselt oma mõjude tasaarvutamisega tegeleda. Internet pakub erinevaid lahendusi, viimase aja toredamaid leide on meie oma põhjanaabrite loodud lahendus Compensate (compensate.com).

Väiksemast suuremaks

Kõik see eelnev keskendus väikestele sammudele. Nad on mõjusad, aga väikesed, sest me saame neid teha ise ja meid ei takista seejuures miski. Suured sammud tähendavad, et me hakkame ümber kirjutama reegleid, kuidas meie äri peaks toimima ja mis peaks ärikeskkonnas muutuma. Näiteks seadustes, ühiskonnas, tehnoloogiate rakendamises. Teeme Ära SA on kokku pannud Puhta Maailma Plaani (www.letsdoitworld.org/keepitcleanplan), mida järgides saab igaüks planeerida oma tegevust nii, et selle tulemusena ei tekiks maailma juurde midagi, mis oleks ebamõistlik (nt ühekordseks kasutamiseks mõeldud esemed, mis prügina säilivad sadu aastaid) või mis jäätmeks muutudes taas ringlusse teed ei leiaks. Suurte sammude tegemine eeldab juhtkonna tahet, töötajate huvi ja ühiskondlikku koostööd; rääkimata investeeringutest ning valmisolekust muutuda. Tähtsaks muutub kogu sinu töö sisu: kellega – kellele – kuidas? Loetelu soovitustest võiks olla näiteks selline:

 • Osta tagasi kasutatud materjalid
 • Keskendu tootearenduses innovatsioonile
 • Pakenda vaid nii palju kui on vaja
 • Kasuta jagamisplatvorme ja digitaalsed tehnoloogiaid
 • Teavita oma kliente kasutatavatest keskkonnasõbralikest alternatiividest
 • Tee kodutööd ja teavita oma klienti võimalustest oma toodet liigiti sorteerida

Kui ettevõtlus toimiks terviklikult sellel põhimõttel, et me kõik teeniks kasumit selle pealt, mida me tegelikult müüa tahame ja pingutame selle nimel, et kõik muu, mis selle kliendini viib – pakend, reklaam, transport jne, jääks ettevõttele, siis oleks meil täna palju vähem muresid kanda nii ettevõtete kui ühiskonna liikmetena.

Kui sellise valmisoelkuga ettevõtteid Eestist üldse kuskilt otsida, siis just VEFi liikmete hulgast. Ja selleks, et see lihtsamini tuleks, on veel üks oluline aspekt, mida sooviksin rõhutada.

KOMMUNIKATSIOON

Iga mõtteka teoga, suure või väiksega, olgu selleks ettevõtte töötajate pealt süsiniku jalajälje vähendamine, jäätmete tekke kontrollimine, uue metsa istutamine, mõne sotsiaalse projekti toetamine või partnerite lepingutingimuste kohendamine, kaasneb peaaegu et moraalne kohustus sellest rääkida. Pasundada igast torust. Ettevõtte sees ja väljas, partneritele ja avalikkusele. Sest ainult nii tekib uus standard. Nii sünnivad ühiskondlikud kokkulepped. Ja kes siis neid veel saavad luua, kui mitte teie!

Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.

Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy