Loodusvägi inspireerib töötajaid maailma parandama

LV_Sõbrapäeva tähistamine

Võimlemine viie minuti pärast!” hüüab reibas hääl üle kontori. Tubadest astuvad välja töötajad, liiguvad kööki või rõdule – kuidas ilm lubab – ning hakkavad üksteisele harjutusi ette näitama. Vahel lipatakse üheskoos neljakorruselise maja treppidest üles-alla, vahel pannakse lihtsalt muusika mängima ja tantsitakse mööda kontorit ringi, kirjutab Agnes Männiste Loodusväest.

Võimlemine korra päevas ja muud lõbusad ühistegevused on täiesti tavaline osa mahetoodete turustamise ja arendamisega tegeleva ettevõtte Loodusvägi tööpäevast.
Juba neljandat aastat vastutustundliku ettevõtte kuldmärgise saanud Loodusväes lähtutakse vastutustundlikust ja jätkusuutlikust mõtteviisist igas valdkonnas, ka töökeskkonna kujundamisel. Õigupoolest erineb ettevõte mitmetest teistest juba oma asutamise ajendi tõttu.

Loodusvägi sai alguse 2008. aastal koolivendade Ahto Vegmanni ja Kristjan Õunamägi soovist teha kannapööre isiklikus elus ning panustada oma aeg ja energia vaid asjadele ja teemadele, mis looksid nii neile endale kui võimalikult paljudele teistele inimestele armastust, tervist, küllust, vabadust ja elurõõmu. Need väärtused on ettevõtte tugevad alustalad tänaseni ning on soodustanud ka elurõõmsa ja vaba töökeskkonna teket.

„Meie mõte oli, et lubaks inimese hinge ja vaimu ka tööle ja tööl saaks olla isikutena need, kes me oleme,” ütleb Õunamägi. Vegmann täiendab, et algul oli meestel soov luua lihtsalt töökeskkond, kus endal oleks hea olla. Seejuures ei ole mingeid põhimõtteid kirjalikult sõnastatudki, vaid pigem on mõnusa töökeskkonna loonud ettevõttes inimesed ise.

Tööle võtmisel on olulised sarnased väärtused

Jätkusuutlikkus tähendab ka õigete inimeste kaasamist, kes tahavad ennast teostada. Loodusvägi on oma väikese – kümnest töötajast koosneva – kollektiivi pannud kokku teadlikest inimestest, kes jagavad samu väärtusi. Uusi töötajaid valitaksegi lähtuvalt nende teadlikkusele ja hoiakutele keskkonnahoidu, tervislikku toitumisse ja kogukonna hindamisse. Värbamisel kaardistatakse inimese valmisolek panustada ettevõtte arengusse, väärtuste jagamisse ning edendamisse Eesti turul, vähemtähtis on tulevase töötaja sotsiaalne taust – sugu, varasemad töökogemused, tehnilised oskused jms.

Keha ja vaimu turgutavate ning meeskonnas ühtsustunnet loovate võimlemispauside kõrval tuleb ette teisigi ühiseid tegevusi. Näiteks on ettevõte leidnud endale ühe töötaja elukaaslase näol hea haldja, kes hoolitseb töötajate lõunasöökide eest, nii et lõunat süüakse iga päev kontori köögis ühiselt. Lõunasöökide kõrvale kuuleb sageli tujutõstvaid anekdoote.

LV_Üllatus sünnipäevalapsele

Kui käes on kiiremad ja pingelisemad ajad, leidub alati kolleege, kes toetavad sõbraliku kallistusega. Tähistamiseks ei pea ootama sünnipäeva, vaid mõnel kolleegil tuleb lihtsalt vahel tahtmine teistele tervislikku kooki küpsetada. Mõnikord leiab tööle tulles laualt või arvutilt vahva soovi või tervituse. Sünnipäevalapsed saavad esile tõstetud just neile omasel moel – küll tullakse päevakangelase isikust lähtuvalt tööle sportlikus või hästi värvilises riietuses, mängitakse koogi söömise kõrvale mõni lauamäng või tehakse viktoriin vmt. Ühise lauluga tervitatakse sünnipäevalast igal juhul!

Tööd teha soovivat inimest ei ole vaja sundida

„Oleme kolleegidega nagu sõbrad ja igaüks saab tööl olla see, kes ta on. Kui tuleb ette mõõnaperioode, siis nendest toetatakse üksteist läbi,” räägib Loodusväe turundusjuht Anneli Vernik. „Selline suhtumine annab palju energiat ja rõõmu. Nii saab töölt tagasi rohkem, kui ise annad ja õhtul koju minnes ei ole sa tühjaks pigistatud, vaid päevast saadud positiivne laeng kandub edasi ka õhtustesse tegevustesse.”

Ka Vegmann tunneb, et inspireeritud inimestest koosnevas keskkonnas on hea olla. „Energiat on rohkem, ma tahan tööle tulla!” ütleb ta. Õunamägi tunnistab, et tema ei oska Loodusväge töökohana võttagi – pigem läheb ta hommikuti koos sõpradega maailma päästma.

Mõtteviis, et mahetooteid kättesaadavamaks muutes tehakse head nii keskkonna kui inimeste tervisele, ongi Loodusväe töötajate jaoks põhiline motivaator. Mõistagi mõeldakse tervisele ja keskkonnale ka kontorit varustades – kogu sisustus ja arvutid on taaskasutatud. Olmetarbed soetatakse mahedalt ning jälgides keskkonnamärgiseid, nt kohv ja tee, printeripaber jne.

LV_Loodusvägi2Tooted mugavuspoodides

Paindlik töögraafik teeb inimesed loominguliseks

Ühistegevuste kõrval on ettevõttes au sees avatuse, aususe ja aktiivsuse põhimõtted – inimesi julgustatakse ennast väljendama. Ühistel aruteludel langetatakse otsused koos ja tulevase tootevaliku osas saavad kaasa rääkida kõik töötajad. Keegi ei pea tundma süütunnet, kui töö ajal on vaja käia isiklikke asju ajamas. Paindlik töögraafik võimaldab võtta vajalikke pause või töötada kontorist eemal. Peaasi, et töö oleks tehtud ja kolleegid teadlikud.

Õunamägi ja Vegmann juhtimises hirmutamisse ei usu ning on ühel nõul, et sisemisest inspiratsioonist ajendatud inimest ei olegi vaja sundida. „Loomulikult on vaja hoida korda ja mõned tüütud asjad tuleb vahel lihtsalt ära teha. Meilgi on raskemaid momente ja stressi, ent tajun, et erinevus on inimeste sisemises motiivis ja soovis oma tööd teha,” tõdeb Õunamägi. Vegmanni sõnul tuleb väärtuspõhiseid ettevõtteid tänapäeval aina enam juurde.

„Vanema põlvkonna puhul olid tööga seoses olulised turvatunne ja majanduslikult hakkamasaamine. Uuema põlvkonna väärtushinnangud on teistsugused,” ütleb ta. Vana mustri järgi autokraatlikult majandav ettevõte ei ole tema sõnul selliste inimeste jaoks paraku enam inspireeriv töökoht. „Vabamas töökeskkonnas, kus pole hirmuvalitsust ja koguaeg tunnet, et ma tegin midagi valesti, on inimesed loomingulisemad,” kinnitab ta.

 

Loe lähemalt loodusvagi.ee

 

Veel samal teemal: kuld, kuldmärgis, loodusvägi, märgis
Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.

Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy