Lastele tuleb anda hääl – 3 võimalust, kuidas noori otsustusprotsessidesse kaasata

Tallinn 08.06.2018

Telia Company nõukogu, lapsed ja juhtimisprotsessid – esmapilgul juhuslikust sõnadevälgatusest sai reaalsus 30. mail, kui kuus 14-16. aastast noort külastas Telia Company nõukogu strateegiakoosolekut Stockholmis. Teiste seas astus juhtide ette ka 16-aastane Dalia Doman Eestist, kes õpib Tallinna Mustamäe Gümnaasiumis. Külastuse eesmärgiks oli tutvustada oma seisukohti, kogemusi ja soovitusi noorte vaatevinklist ning nõukogu liikmetega vabas õhkkonnas nendel teemadel vestelda.

Telekomiettevõttena innustab Teliat võimalus muuta tehnoloogia abil inimeste elu lihtsamaks ja mugavamaks. Uuendused tehnoloogias tõstatavad samas ka uusi väljakutseid nii turvalisuse kui ka privaatsuse seisukohalt. Oleme harjunud mõtlema, et täiskasvanutena on meie kohus laste ja nende heaolu eest hoolt kanda, ent kes teavad paremini laste huvidest, veebimaailmas peituvatest võimalustest ja ohtudest ning uuendustest ja laste soove arvestavatest ideedest kui mitte lapsed ise? Seda enam, et lapsed ja noored moodustavad 1/3 maailma internetikasutajatest.

Dalia keskendus oma ettekandes privaatsusele. Noored ja ka paljud täiskasvanud arvavad sageli ekslikult, et privaatsus on vähetähtis teema, kui pole midagi olulist, mida varjata soovitakse. Tegelikult on aga võimalik isikuandmeid ettevõtete poolt kurjasti ära kasutada. Nii arvabki Dalia, et äsja Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud uus isikuandmete kaitse seadus on tegelikult oluline samm; ka nendeks puhkudeks, mil me tegelikult ei oska isegi aimata, et meie andmeid suurettevõtete poolt kuidagi sobimatult kasutatakse. Näiteks valimiste mõjutamiseks, konfliktide ärgitamiseks inimeste vahel või laiemalt ühiskonda lõhestades.

Lisaks tõi Dalia välja kolm võimalust, kuidas anda lastele oma hääl ja kaasata neid juhtimisprotsessidesse:

1)    Oluline on kaasata lapsi otsustusprotsessidesse, mis puudutavad otseselt neid. Juba kümnendast eluaastast Lastekaitse Liidu projekti Targalt internetis lastepaneeli liikmena koolides ja lasteaedades lastega nende õigustest rääkides on Dalia jõudnud arusaamani, et lapsed ja noored ei tea piisavalt laste õiguste konventsiooni olemasolust. Mida rohkem teavad lapsed oma õigustest, seda paremini on nad täiskasvanueaks ette valmistunud.

2)    Esimesest hetkest, mil lapsed täna siia ilma sünnivad, on nende elud ümbritsetud tehnoloogiast ja internetist. Otsused, mida näiteks Telia Company telekomiettevõttena täna strateegiliselt vastu võtab, puudutavad otseselt ka lapsi. Laste kaasamine nõukogu juhtimisprotsessidesse, laste õigustega arvestamine ettevõtte strateegias ja laste turvalisuse tagamine kübermaailmas on otsene võimalus anda ja kuulata noorte häält teemade lõikes, mida tavaliselt kujundavad täiskasvanud.

3)    Kõik algab kodust. Küberkiusamine on tänapäeval Dalia hinnangul väga aktuaalne probleem, aga mitte kõik lapsed ei tea, kuhu mure korral abi saamiseks pöörduda. Mida rohkem vanemad oma lastega räägivad ja neid kuulavad, seda tõenäolisemalt lapsed jagavad ka oma muresid ja avaldavad oma arvamust.

 

IMG_2861

Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.

Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy