Ragn-Sells: tulevikus saab prügikasti sisse logida!

Liisa-Indra Pajuste 30.06.2017

Ragn-Sells-autopark

“Oleks ju põnev logida iseteenindusse ja vaadata, kui palju ma personaalselt olen sorteerimisega säästnud vett energiat ja muid ressursse ning lisaks võiksin saada soovitusi, mida veel muuta ja kus ma asun võrreldes teistega,” tutvustab tuleviku prügimajandust Ragn-Sellsi turundusjuht Rainer Pesti.

Tundub, et tulevikus pole kohta, kuhu ei saaks sisse logida – isegi prügikasti saab sisse logida! Soomlaste juures juba edeneb nutika prügikasti elluviimine, vaikselt katsetatakse uut prügikasti ka kohalike suurklientidega, kuid tegemist on palju suurema tarbimisnihkega, kui algselt võiks arvata. Tegemist on generetsioonide vahega, mis toob välja suisa uued harjumused!

“Tänane lineaarne majandusmudel keskendub suuresti odavale omahinnale – toodame palju ja odavalt. See tähendab ka madalat kvaliteeti. Paremal juhul saab peale toote eluiga sellest mingi osa lahti monteerida ja taaskasutusse suunata. Tihti segatakse aga ilu või odava hinna eesmärgil kokku materjale, mis muudab hilisema taaskasutamise võimatuks,” selgitab Ragn-Sellsi turundusjuht Rainer Pesti.

Uue generatsiooni harjumus on omamise asemel rentida

Selline lähenemine eeldab kogu tsükli läbimõtlemist, mismoodi toode tarbijani ja sealt tagasi tootjani jõuab. “Veelgi enam, juba juurutamise faasis mõeldakse läbi materjalid ja toote ehitus, et need oleksid pärast kasutusaja lõppu võimalikult lihtsasti taaskasutatavad. Täna teevad seda vähesed tootjad ja peamiselt enda initsiatiivil, brändingu aspektist,” teab Pesti jäätmekäitluse tagamaid, tema sõnul asendub tulevikus müük rendiga.

“Võtame näiteks pesumasina. Täna ostetakse enim odavamaid 400euroseid pesumasinaid, mille eluiga on 6-8 aastat. Samas on olemas ka 1000eurosed masinad, mis kestavad 15 aastat. Paraku jaksavad neid vähesed osta ja rõhk on sõnal ostmisel. Aga mis siis, kui saad selle 0 euroga koju viia, ühendad internetti ja maksad iga pesukorra eest? Lisaks on need masinad targemad kui inimesed, mõõtes täpse veekoguse, võimalikult säästliku pesutsükli ja doseeritava pesuaine koguse,” tutvustab Pesti, kuidas tulevikus oma tulevikuriideid pesta.

Kuidas generatsioonide vahetamine ja digitaliseerimine jäätmekäitlust mõjutab?

“Kui rääkida digitaliseerimisest, siis soov on eelkõige digitaliseerida ju kasutajakogemust. Muuta kasutajakogemus tänu digitaalsetele võimalustele võimalikult lihtsaks. Teine prioriteet on olemasolevate protsesside digitaliseerimine,” selgitab Rainer Pesti. Ragn-Sellsile tähenab see tema sõnul automatiseeritud klienditeenindust, logistikat, et tagada klientidele ööpäevaringne kättesaadavus, lisaks rohkem omavahel suhtlevaid autosid ja robotiseeritud sorteerimist.

Uute teadlike generatsioonide pealetulek toob Ragn-Sellsile näiteks vajaduse kuvada kõikide inimeste personaalne jalajälg ja neid nõustada, kuidas nad saavad seda vähendada. “Oleks ju põnev logida iseteenindusse ja vaadata, kui palju ma personaalselt olen sorteerimisega säästnud vett energiat ja muud ning lisaks võiksin saada soovitusi, mida veel muuta ja kus ma asun võrreldes teistega,” tutvustab Pesti tuleviku prügimajandust, mis kangesti sarnaneb juba Facebookile ja Instagramile.

Lisaks puudutab generatsioonide muutus ka Ragn-Sellsi brändi. Rainer Pesti tunnistab, et tulevikuideedega nad juba tegelevad. “Töötame täna palju sellega, et luua töötajatele suurem vabadus ise otsustada, sekkuda teenusearendustesse, valida kus nad töötavad, millal töötavad, panustame arenguvõimalustesse. Rääkides personaalse jalajälje träkkimisest, siis olen välismaal näinud, et konteineritel on kiibid, mis registreerivad kasutaja ja sellest lähtuvalt saab kuvada ka andmeid.”

5G võrk toob digikonteinerid

Kiipide monteerimine on viimasel ajal eriliselt populaarseks saanud ning enam pole kaugel aeg, kui kiip on ka su prügikonteineril. Meie põhjanaabrid selles osas juba katsetavad, teab Pesti: “Soomlastel on start-up Enevo, mis just sellise asjaga tegeleb. Kiibilahendused on täna veel üsna kallid, eriti need, mis on automaatsed, ei nõua kasutaja sekkumist ja mida on võimalik jälgida üle võrgu. Siin on küsimus kas klient on valmis selle kinni maksma? Kuigi ka meil on esimesed isesuhtlevad konteinerid suurklientide juures püsti, arvan, et eratarbijatele mõeldud lahendused hakkavad turule jõudma peal 5G kasutusele võttu. Tänased 4G-l põhinevad lahendused tahavad rohkem energiat, see tähendab, et konteiner peab olema pidevalt vooluvõrgus või siis on sellel suur aku, mida tuleb laadida. Selge on aga see, et tulemata need muutused ei jää.”

Selliste projektide juures tuleb hästi välja võimalus lähtuda vastutustundlikust ettevõtlusest kui brändingu osast. “Vastutustundliku ettevõtlusega kaasneb suurem väärtusloome. Kuid me ei peaks rääkima ainult vastutustundlikust ettevõtlusest, vaid ka vastutustundlikust ettevõtluskeskkonnast,” arvab Ragn-Sellsi turunusjuht. “Kui Eestis saava kiita need, kes on vastutustundlikud, siis Rootsis saavad pigem suurimat tähelepanu need, kes veel ei ole. Eesti üheks suurimaks majanduspiduriks on korruptsioon. Oleme korruptsiooni indeksi järgi maailmas 22-24 kohal. Meie ees Uruguai ja meie taga on Bahama. Mida väiksem on varimajanduse osakaal, mida avatum ja ausam on ettevõtlus ja majanduskeskkond, seda suurem on ka konkurents ja väärtusloome,” ütleb Pesti.

 

Ragn-Sellsist loe lähemalt siit: www.ragnsells.ee

Foto: Äripäev

 

 

Veel samal teemal: ragn-sells
Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.

Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy