Töö- ja pereelu tasakaalu uuring 2014
Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi tellimisel viisid uuringufirmad EMOR ja InCase 2014. aasta aprillis ja mais Eesti ärisektoris läbi töö-, pere- ja eraelu tasakaalu teemalise uuringu. Uuringus küsitleti Eesti juhte, personalijuhte ja töötajaid, et välja selgitada järgnev:
- Mis on täna töö- pere- ja eraelu tasakaalu valdkonna peamised väljakutsed?
- Millised töö- ja pereelu ühildamise algatused on Eesti ettevõtetes enam levinud?
- Kuidas erinevad töötajate ootused, tööandjate nägemus ning tegelik praktika töö-ja pereelu tasakaalu kontekstis?
Uuringus osales 173 Eesti ettevõtte juhti, sealhulgas 72 tippjuhti ja 101 personalijuhti ning 558 ettevõtte/organisatsiooni töötajat. Lisaks viidi läbi süvaintervjuud 25 ettevõtte esindajatega, kelle hulgas oli 10 tippjuhti ja 15 personalijuhti.
Uuringu raport
Uuringu aruanne
Uuringust selgus järgnev:
- Juhid ja personalijuhid teadvustavad järjest enam muutuvaid pererolle ning toetavad isade lapsehoolduspuhkusele jäämist.
- Nii juhid kui ka töötajad väärtustavad pikaajalisi töösuhteid ning leiavad, et suuremat tähelepanu tuleb töökohal pöörata tööohutusele ning tööergonoomikale.
- Sarnaselt juhtidega kinnitavad ka enam kui pooled töötajatest, et nende ettevõtetes koheldakse töötajaid võrdselt, puhkusekorraldus on paindlik, lapsepuhkuselt naasnud töötajatele võimaldatakse paindlikkust ning ettevõttes on võimalik töötada ka osalise töökoormusega.
- Juhtide hinnangul panustavad nad vastutustundlikusse personalipoliitikasse enam kui töötajad seda märkavad.
- Juhid ootavad riigilt eelkõige muudatusi maksuseadustes, et võimaldada töötajatele enam soodustusi, pereüritusi jms.
- Töötajad ootavad tööandjalt paindlikku töökorraldust nagu paindlikum tööaeg, väiksem töökoormus jms.
- Uuema põlvkonna juhid on vastuvõtlikud uuemale ja paindlikumale juhtimisstiilile kui vanema põlvkonna juhid. Ettevõtetes, mida juhivad noorema põlvkonna juhid, on töö- ja pereelu ühildamine pigem tavapärane.
Uuringu läbiviimist rahastati Norra toetustest 2009-2014 soolise võrdõiguslikkuse ning töö- ja pereelu tasakaalu programmi raames.