DPD töötajate laste suvelaagrid

Heidi Solba intervjuu DPD personalijuhi, Annika Oruaasiga

Annika Oruaas

Mis ajendas DPD-d korraldama suviseid lastelaagreid  ettevõtte töötajate lastele? Miks on see teie organisatsioonile oluline?

Algatus tuli turundusosakonnast, kus ühel töötajal oli igasuvine mure, et kooliealistel lastel ei ole kodus midagi teha, vanemad tööl on. Kõige rohkem puhkuseid meie majas on juulis, kuid juunis ja augustis on vanemad tööl ja lapsed igavlevad omapäi. Meie jaoks on oluline pakkuda oma töötajatele soodustustena just neid tegevusi ja võimalusi, mis neile tegelikult olulised on ning mis omakorda toetavad töö- ja pereelu tasakaalu. Kui töötajad on rahulolevad ja teavad, et nende laste eest hoolitsetakse hästi, kuni nemad tööl on, siis on nad ka tööl rõõmsamad ja efektiivsemad.

Milliseid tegevusi viisite läbi, et hakata korraldama lastelaagreid? Kas kaasasite nende korraldamisse ka töötajaid?

Kogu protsess sai alguse töötaja ideest leida lastele suvel põnevat rakendust. 2014 juunis alustasime läbirääkimise lastelaagrite korraldajatega, et välja valida sobivaim laager ning aeg ja esimene laager toimus 2014 augustis. Tegemist oli animatsioonilaagriga lastele alates 7 eluaastast. Laager kestis terve töönädala, buss korjas lapsed hommikul DPDst peale ning tõi õhtuks tagasi. Lapsed külastasid Eesti Filmi Arhiivi, õppisid filminduse ajalugu, helindamist, tutvusid kino köögipoolega ning õppisid ka ise multifilmi tegema. Kogu nädala jooksul said lapsed laagris ka korralikku sooja sööki. Laager lõppes laste ja vanemate ühise filmiõhtuga, kus esitleti laste tehtud multifilme.

2015. aastal toimus juba kaks laagrit: juunis ning augustis. Ajavalik toimus jätkuvalt lähtudes töötajate puhkusegraafikust, kus valdav enamus lapsevanemaid puhkab juulis. Seekord viisime juunis läbi kokanduslaagri ning augustis tsirkuselaagri. Kokanduslaagris õppisid lapsed söögitegemise põhimõtteid (hügieen, puhtus, toorained), külastasid juurviljakasvandusi ning said teada, kuidas kurk Selverisse jõuab, koostasid retsepti järgi poenimekirja, tegid sisseoste ja tegid süüa. Külastasid Oma Maitse toimetust, Fazeri Pagareid ja suurtoitlustaja kööki ning pidasid laagri lõpus koos vanematega isevalmistatud piknikku.

Tsirkuselaagris toimusid akrobaatika- ja monorattatunnid, lapsed õppisid õhuakrobaatikat ja žongleerimist, said mängida nii toas kui õues. Nädala lõpus kandsid lapsed vanematele ette etenduse õpitud trikkidega.

Igas laagris on osalenud 13-15 last vanuses 7-14. Kaalumisel oli ka muinasjutulaager kõige pisematele (alates 4-aastastest), kuid sinna ei saanud me kahjuks rühma täis.

Mis on olnud suurim väljakutse selle arenduse elluviimisel?

Ilmselt on see väljakutse alles ees – leida igal aastal erinevaid huvitavaid laagreid, mis võiksid laste jaoks põnevad olla ja kuhu me rühmad täis saame. Siiani on tagasiside olnud ainult positiivne.

Milles väljendub selle arenduse kasu teie töötajatele?

Esiteks muidugi on lapsevanemal kaks nädalat suvel, kus ta ei pea muretsema selle üle, mis ta laps kodus teeb, kas ta sööb midagi, kas tal on igav. Lapsed saavad laagrite käigus erinevaid teadmisi ning oskusi, mis ka hiljem kasuks tulevad ja laagrid lõpevad alati laste ja vanemate ühistegevusega, mis ühendab peresid. Laagrite käigus saavad lapsed korralikku sooja sööki ega pea toituma kodus võileibadest või krõbinatest vms.

Ja teiseks, mis ei ole vähemoluline, on rahaline toetus. Laagrid on kallid – DPD poolt korraldatud laagrites on vanema omaosalus ca 30-40% laagri maksumusest, mis annab võimaluse panna laps(ed) mõlemasse laagrisse kirja ega koorma pere eelarvet nii suurel määral.

Milles väljendub selle arenduse kasu teie organisatsioonile?

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis töötajad saavad töö juures rahulikult töötada, muretsemata, mida nende lapsed kodus teevad/söövad. Lastele ei pea iga natukese aja tagant helistama, et meelde tuletada, et sööge, minge õue, ärge vaadake kogu aeg telekat jne. Lastel on kaks nädalat täis huvitavaid kogemusi ja elamusi ning vanematega ühistegevust laagri lõpus.

See kõik aitab kaasa töö- ja pereelu ühildamisele, mis on meie kui vastutustundliku ettevõtte eesmärk. Kui töötajad tunnevad, et tööandjale läheb korda ka nende muu elu, mitte ainult tulemused, mida nad toodavad, siis on nad rahulolevamad, efektiivsemad ja lojaalsemad. Mis omakorda toob ettevõttele otsest kasu ja võimaldab ka edaspidi erinevaid toetusi ja soodustusi pakkuda. Lõppkokkuvõttes võidavad kõik.

Milline võiks olla tagantjärele tarkus või soovitus teistele ettevõtetele?

Teavita lapsevanemaid võimalikest kuupäevadest kohe pärast puhkusegraafikute kinnitamist. Linnalaagrite pakkumisi on mitmeid ning vanem teab juba arvestada sinu planeeritavate kuupäevadega. Küsi lastelt tagasisidet, mis meeldis, mis mitte ja uuri, mis teemad võiks järgmisel korral huvi pakkuda.

Liitu Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi uudiskirjaga, et saada jooksvalt kasulikku infot töö- ja ettevõtluskeskkonnaga seotud teemadel.
Kontakt

MTÜ Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
Telliskivi 60a (A3 majaosa), 10412 Tallinn
foorum@csr.ee

Võta ühendust
Privacy Policy